Yazar 15:24 Deneme 103 • 3 Comments

”güçlü İnsan”

Zor zamanlar güçlü insanları; güçlü insanlar iyi zamanları; iyi zamanlar zayıf insanları; zayıf insanlar da zor zamanları ortaya çıkarır!

Peki bu zamana ne demeli ? Zor zamanlardayız, o bir gerçek . Peki güçlü müyüz ? Güçlü insan ne demek? Herkesin başına kötü olaylar gelir. Herkese güçlü veya zayıf diyebilir miyiz?

Zor zamanlar, zayıf insanların olduğu bir döneme denk geldiği için , daha büyük sıkıntılar veriyor gibi. Ne dersin Sayın Okuyucu, insanoğlu zayıflığın hat safhasında desek, çok mu yanlış olur ? Gelişmeyen, kendi menfaati dışına çıkmayan, bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyen, toplumumuz acı çekmeyi hak ediyor mu dersin ? Vicdani Adalet yazısında bedel ödemekten bahsetmiştik. Kendi öz muhasebesini yapmayan insanoğluna , kainat bir ders veriyor diyebilir miyiz? Yok ettiği, mahvettiği kainat ve içerisinde yaşayanlar, hesap soruyor olabilir mi? Ya da onların yaratıcısı, artık insanoğluna verdiği müddetin, bitmek üzere olduğunu hatırlatıyor, olabilir mi?

Ah ! Sayın Okuyucu, çok soru biriktirdik . Aslına bakarsan, bunlar içerisinde cevap taşıyan sorular . Şimdi asıl meseleye gelelim. Yıkmaya devam mı edeceğiz, yoksa bunun için bir şeyler mi yapacağız?

Artık güçlü insan olmanın vakti geldi. İkinci bir seçeneğimiz yok. Yetişmeli ,yetiştirmeliyiz. Yıkmaya değil, yapılandırmaya gitmeliyiz. Bu görev 3 5 kişiye değil, 7,5 milyar insana düşüyor. Kimse neme lazım dememeli. Yaratandan gelen mesajları iyi anlamalıyız. Güçlü olmak artık bir gönüllülük projesi değil. Canla başla çalışan, gerektiği zaman üzerine kan bulaşmasından, çamura batmaktan çekinmeyen, bireyler olmak zorundayız. Bu artık dünyanın ”olmak veya olmamak” felsefesi.

Şahsi menfaatlerimizi, bir kenara atma vakti, geldi de geçiyor. Ölen çocuklar, kadınlar, insanlar görmek istemiyorsak, elimizi taşın altına koymalıyız. Bozuk toplumu düzeltmek , bozuk fikirleri iyileştirmekten geçer. Önce iç alemimizi , küçük dairede ki vazifelerimizi yerine getirmeliyiz. Ne demişler; sonrası Allah Kerim. Olması için çaba sarf etmeli, oldurulmasına karışmamalıyız.

Yoksa sorumluluğunu almadığımız, bu dünya yok olmaya, mahkum kalacak. Marsta su bulundu, ama yaşam mümkün mü bilinmiyor. Oraya güveniyorsan diye söylüyorum. Güçlü insan iyi imkanlar içinde olan değil, elindeki imkanları en iyi şekilde kullanandır. Düzeltme , bozuk olanı tamir ile olur. Yardımlaşma içinde, birbirini tamamlamak zorundadır insan. İyi olan kötüyü düzeltmeli , daha iyi olan, iyiye destek olmalı.

Birlikte mahvettiğimiz dünyamızı , birlikte düzelteceğiz. Sorumluluk alacak, kıymet bileceğiz. Artık bıçak kemiğe dayandı. Gaflet ve tembellik bizim için yıkıcı bir eylem haline geldi. Evet Sayın Okuyucu, daha güçlü insan , daha güçlü, bir toplum adına çaba sarf etmek, için son şansımız olabilir. Dünyanın çığlıklarını duymamak , kendi sonumuzu hazırlamak olacak. Kalk ve davran.

Vakit ayırdığın için teşekkür ederim. Yorumlarını ve eleştirilerini belirtirsen çok sevinirim.

Close