Yazar 18:22 Deneme 103

Kardeş Sevgisi

Güzel insanları kardeş bilerek inceltiyorum yüreğimi...

Herhangi bir insanla yolum kesiştiğinde bilirim ki onu kader karşıma çıkarmıştır. Önce kalbime müracaat ederim. Kalbim onay verirse; samimi, çıkarsız ve ön yargısız yaklaşmaya çalışırım. O insanı yakından  tanımak isterim. Sonra kırmızı çizgilerim, kurallarım ve hayat tecrübem devreye girer. Bana ayine olabilir mi, kendimden bir şeyler bulabilir miyim diye bakarım. Bana uygun kardeş/arkadaş ise  o insanı kaybetmek istemem ve kıymetini bilmeye çalışırım. Bütün bu süzgeçlere rağmen seçimlerimde hata payı yok mu? Var tabi, insan söz konusu olunca, her zaman iki kere iki dört etmiyor.

Yolumun kesiştiği, değer verdiğim insanlarla kardeşlik ruhunu nasıl tesis edebilirim? Nasıl iyi bir kardeş olabilirim gibi sorular dolaşıyor zihnimde. Bizi kardeş kılan inanç ve değerler birliği, birbirimize karşı hak ve sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Kardeş olmak evvela  birbirinin hayatına, düşüncesine ve fikirlerine saygı duymakla başlıyor. Sonra belli sınırlar çerçevesinde, kardeşlerimi sevmek, onların dertleriyle dertlenmek, sevinçleriyle sevinmek, ayıplarını örtmek ve her zaman iyiliklerini istemek geliyor.

Maddi manevi her türlü destek olmak, güç almak, güç vermek, yeri geldiğinde cebindeki son kuruşu paylaşmak, kardeşliğin  güzelliklerindendir. Zor zamanlarımda dağ gibi arkamda duran, gerektiğinde omuz omuza mücadele edebileceğim, kötülüğe düşmeme engel olan, gecenin karanlığında ay ışığı gibi parlayarak önümü aydınlatan kardeşlere sahip olmak benim için en değerli şeydir.

Her ne kadar ben yapamasam da kardeşlerimin meziyetleri, hizmetleri ve başarılarıyla sanki ben yapmışım gibi gurur duyarım. Manevi olarak onların yanında olmaktan mutlu olurum ve dualarımla desteklerim. Onların kardeşliklerini hak etmek, onlara layık olmak ve dualarında yer almak için de elimden ne geliyorsa yapmaya çalışırım.

Şu üç günlük dünyada, istikamet üzere olan, ne istediğini bilen, hayatımı anlamlandıran ve bana her türlü destek olan kardeşlerim olduğu için kendimi bahtiyar hissediyorum. Bana ebedi kardeşlik duygusunu tattırdıkları için çok teşekkür ediyorum.

Close