Yazar 17:41 Spor 102 • One Comment

Lider Kişilikler aslında lider değiller mi ?

Lider, bulunduğu çevreye yarar sağlayan, köklü değişiklikler yapan ve çevreyi yönetmek için sorumluluk alan ve çevresini etkileyen kişidir.

Liderliğin ideal bir tarzı olmamakla beraber sadece birbirine benzer özellikleri vardır. Liderlerin en büyük ortak özelliğiyse dirençli olmalarıdır. Çünkü büyük liderleri normallerden özellikler, aksiliklerin üstesinden gelme ve ilerlemeye devam etme yetenekleridir.

Sporumuzda da gözle görülür değişikliklerin olmaması belki de büyük liderlerin eksikliğindendir. Çünkü büyük liderler bulundukları alanın iyiye yönelmesi için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Sporda tek başına kalıpları değiştirmek tabi ki de zor fakat ismi önemli kişilerin her zaman bir ekibi vardır.

Ekibi olan bir kişinin ismi ne kadar önemli olursa olsun, bulunduğu branşta rahatsız olduğu olumsuzlukları değiştirmiyor ve bu tutum karşısında da ekibinden birisi itiraz etmiyor veya sessiz kalıyorsa o kişi sadece isminin önemiyle kalmaya mahkum olacaktır.

Başka bir büyük sorunlarımızdan biri de sporda hep kısa süreli ve başarı odaklı planlar kurulmaktadır. Başarısızlıktan ders çıkartılarak bir iki sene geçirildiğini veya uzun süre başarılı olmak için zamana ihtiyacımız var diyen bir lider ya ben göremedim ya da öyle biri gerçekten de yok.

İyi Bir Liderin Özellikleri

  • Büyük hedefler belirler fakat bunların küçük hedeflerden oluştuğunu bilir. O yüzden bazen küçük de düşünmeyi bilir.
  • Ekibinin moralini yüksek tutar.
  • Etraflarındaki olaylardan ders çıkarılmasını ve çözüm bulunmasını ister.
  • Ekibindeki kişiler ne kadar iyi olursa kendisinin de o kadar iyi olacağını bilir. Bu yüzden kişi seçerken oldukça seçici davranırlar.
  • Ekiplerinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlar.
  • Ortak bir felsefe oluşturmak için çabalar. Bu felsefe olmazsa ekibinin ve kendisinin boşa kürek çekeceğini bilir.
  • Hayatta kalıcı olan şeyin değişim olduğunu bilir ve kendini sürekli yeniler.
  • Ekibinin tavsiyelerini ve fikirlerini önemseyerek dinler.
  • Ekibini yeni lider adayları gibi yetiştirir.

Özellikler bu kadarla sınırlı değildir fakat sporla en alakalı olan özellikler bütünüdür. Bu özellikler yöneticide, antrenörde ve yardımcılarında yoksa o takım başarılı olabilir. Fakat istenmedik olayların yaşanmasına da sebep olabilirler. Bir lider istenmedik olayları ortadan kaldıran kişi olmalıdır. O yüzden başarıya sebep olan kişiler, liderlik özellikleri açısından iyi olmayabilir.

Sporda gerçekten iyi fikirleri olan ve bir şeyleri düzeltmeye çalışan insanlar var. Sadece bu insanların artık bir araya gelip daha yeni ve etkili fikirler çıkarması gerekiyor.

Sporun liderlerinin ortaya çıkacağı ve değişikliklerin bir bir çözüleceği günlerin en kısa zamanda gelmesi dileğiyle…

Close