Yazar 15:20 İnceleme 104

Tag Team Battle – Grand Beatbox 2021: World League İncelemesi

Covid – 19 salgınının rahatlamasıyla, sahnelere geri dönen takımlar arası beatbox yarışması, geçtiğimiz senelere göre hem takım, hem de kalite olarak birazcık düşmüş durumda. Yine de bu seneye damgasını vuran melodiler ve ritim oyunları gibi benzeri güzel işler, neyse ki barındırıyor.

Öncelikle turnuvanın işleyişinden bahsedeyim. 10 farklı takım ilk turda, jüri karşısında kimse ile yarışmadan, tekniklerini ve melodilerini sergiliyor. Tüm takımlar bu aşamayı tamamladıklarında, 6 takım elenerek, yarı final aşamasına geçiş yapılıyor.

Yarı finalistler de performanslarını sergiledikten sonra, küçük final dedikleri 3.lük yarışması, ardından da şampiyonluk için mücadele edilecek final yarışması başlıyor. 1.30 dakikalık süre içerisinde baya bir enerji harcayan takımlardan da ilk 4 takım, ödüllerin sahibi oluyor.

İlk 10 takım arasında performanslar izlenince, yarı finale ve yarı finalleri izlediğinizde de finale kimler gidecek tahmin edebiliyorsunuz. Tahminlerin kolay olması sebebiyle ilk paragrafta geçen kalite birazcık düşmüş cümlesi, tam da buraya karşılık gelmekte.

Geçtiğimiz 2019’da 2.sırayı alan Middle School takımı, bu sene 1.liği, 2019’da bir alt kategoride yarışan Rogue Wave 2. liği, Japonya’da dereceye giren Rofu 3.lüğü ve şu sıralar YouTube’da kendi beatbox yarışmasını düzenleyen Onii-Chan takımı da 4.lüğü alarak, dereceye girmiş durumda.

Bazı güzel ritim ve melodileri aşağıda izleyip, dinleyebileceksiniz.

Bu video, Middle School’un yarı finaldeki en güzel melodi ve ritim oyunlarıydı. Yaklaşık 30 saniye olan bu an, turu geçmelerinde büyük bir rol oynamıştır, diye düşünüyorum.

Aynı şekilde Rogue Wave de yarı finaldeki bu melodi uyumuyla, finale çıkmış ve bence bu seneki en güzel melodik sahneyi yapmışlar. Spotify’da olsa açar dinlerim. O kadar iyi olmuş. Senenin en güzel 1 dakikasını sizlerle, bu videoda paylaştım.

Finaldeki performansları, daha önceki turlardaki performanslarına benzeyen Rogue Wave’in birazcık daha beraber çalışıp, farklı teknikleri de eklemeleri gerekiyor. Biraz sene şansı biraz da yeni bir grup olmanın verdiği motivasyonla finale kadar iyi geldiler. Bireysel performansları oldukça iyi olan bu grup, gelecek sene en büyük şampiyon adayı gibi duruyor.

Middle School ise geçtiğimiz turnuvada şampiyonluğu nasıl kaybettiğini iyi analiz etmiş ve kendilerine güzel geliştirmeler yaparak, bu seneki şampiyonluğu çok iyi bir şekilde hak ettiklerini de kanıtlamış durumdalar. Seneye nasıl bir güncelleme yaparlar bilmiyorum. Fakat seneye bu turnuvadan, daha güzel bir turnuva olacağı kesin.

Bu sahnede de Middle School’un aslında ilk videoya benzer bir performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Fakat iki takımın da final performansları çok tekrara düştüğünden bu video, finali neden kazandıklarını kanıtlayan bir video olacaktır.

Uzun bir zaman sonra sahnede performans sergilemek tabi ki her takım için oldukça zor olmuştur. Fakat 2 senedir beklenen bir yarışmaya göre, pek tatmin etmedi bu sene. Umarım seneye güzel bir turnuva bizleri bekliyordur.

Videoların kaynağı:

https://www.youtube.com/watch?v=_9nIHMieOyM&t=1382s

Close