Yazar 20:38 Spor 102

Türk Telekom E-Süper Lig’inin Sorunları

Türkiye Futbol Federasyonu’nun düzenlediği E-Süper Lig, katılım zorunluluğunu sağlamak amacıyla “katılmayacak takımlara para cezası verileceği” hükmünü içeren bir düzenlemeyle başlamıştı. Yani bu lig, e-spor takımlarının kurulup sporculara maaş verilmesinin, ödenecek cezadan daha az maliyetli olmasından yararlanılarak kurulmuştur.

Bu durumla birlikte, özellikle ligin yayın haklarındaki sürekli değişiklikler ve Türkiye E-Spor Federasyonu’ndan bu ligin oluşturulmasında destek alınmaması, bazı alanlarda aksaklıklara neden olmuştu. Çünkü işin uzmanları bu alanda yer almıyordu. Bu tür bir organizasyonda uzmanların yer almaması, problemlerin çözümüne ulaşmada zorluklara sebep olabiliyordu. Fakat çoğu insanın bu problemlerden haberi olmuyordu.

Çünkü lig statüsünde sporcular için “Sosyal medyada lig ve turnuva hakkında negatif paylaşımlar yapması durumunda ilk ihlalde 1 müsabakadan men, müteakip ihlallerde ise 3 müsabakadan men ceza verilir.” ibaresi bulunmakta. Böyle bir ibare bulununca da sezon bittiğinde de açıklama yapmıyorlar. Çünkü gelecek sezonu da düşünmek zorundalar.

Şu anda aktif sporcu oldukları için onlardan duyamayabilirsiniz. Fakat şu anda yaşanan en ciddi problem, maalesef ki maaş problemi. Bu ligdeki sporcular, profesyonel sporcular ve hepsi sözleşme imzalayarak bu lige katıldılar. Bazıları maaşı geç alıyor, bazılarının maaşı yönetim değiştiği için ödenmemiş ve bazılarının maaşı da asgari ücretin bir hayli altında. Ligin değerinin artması için de önce sporcuların yaşadığı bu durumun çözülmesi gerekiyor.

Sporcular gereken değeri aldıklarında, ligin diğer problemleri için saatlerce konuşabiliriz. Ama önce ekonomik yönden rahat olmalılar. Sonra kalite ve talep kendiliğinden artacak ve imaj konusunda pozitife geçilecektir.

Close