Yazar 18:03 İnceleme 104 • 2 Comments

Zihinsel İşkence Virüsü: ı’m thınkıng of endıng thıngs FİLM İNCELEMESİ

İ'm thinking of ending things

                                                              

I’m Thinking Of Ending Things filmi bizlere temelde sevgilisine karşı şüphe duyan genç bir kadının üzerinden Jake karakterinin zihinsel sıkıntılarını anlatmaktadır.    

IMDB Puanı:6.6/10

I’m Thinking Of Ending Things filmi her ne kadar benzer temalı Being John Malkovich veya Eternal Sunshine of Spotless Mind filmlerinin her anlamda gerisinde kalmış bir yapım olsa da film bizlere sunduğu  ‘’kendi kendine işkence ederek yaşanmaz, kendinle her anlamda barışık olmalısın’’ (aktaran Schopenhauer, 2020 : 27) önermesi sayesinde aslında bir çok insanın yaşadığı zihinsel ve içsel sıkıntılara ışık tutan bir yapım olarak, Charlie Kaufman’ın filmografisinde hatırı sayılır bir yer edinmeyi başarıyor. (Zeynep Naz İnansal 2020)

Şimdi dilerseniz filmin pozitif ve negatif yönlerini ele alarak incelememize geçebiliriz.

1.Filmin pozitif yönleri

Öncelikle filmde en beğendiğim noktalardan biri, hemen hemen her sahnenin bir amaca hizmet etmiş olması. Çünkü çoğu popüler film genellikle gişe kaygısından dolayı bu sahnelerin seyircilerin filme olan ilgisini azaltacağını ve bu durumdan kaynaklı olarak filmlerinin zarar edeceğini düşündükleri için projelerini genellikle klasik formüllerin dışına çıkmadan tasarlayarak vizyona sokuyorlar. Fakat klasik Hollywood sinemasının bir parçası olmayı reddeden Charlie Kaufman bizlere  Adaptation ve Being John Malkovich filmlerinde olduğu gibi, her sahnesini özenle tasarlamış olduğu içsel bir hikaye anlatıyor. Yönetmen bu içsel hikayeyi bizlere birçok melankolik komedi filmlerinde sıkça kullanılan ve Katja Hettich’ in Melankolik Komedi adlı kitabında ‘’ Melankolik Komedinin Toposları’’ olarak tanımladığı seyahat, hastalık, ölüm, kimlik ve anlam arayışı  şeklindeki temalarını işleyerek bu sahneleri hayata geçiriyor. (Hettich,2018:70-71)

Kimlik ve Anlam Arayışı

Bu Sahnede yaşanılan kimlik ve anlam arayışı, görüşü diğer melankolik komedi filmlerinden oldukça farklı. Being John Malkovich filminde benimsenen bir başkasının yerine geçme durumunun aksine Jack karakterinin bilinçaltı benliği çatışmasına şahit oluyoruz. (Hettich,2018 : 50-80)  Bu sahnede kadının ;resimdeki çocuk kim sorusuna Jack karakterinin; benim şeklindeki cevabı ve kadının bu cevaptan emin olamaması bunun en net örneklerinden biri. Bu sahneyle beraber yönetmen Charlie Kaufman karakterin zihnine girdiğimize dair olan en net kanıtlardan birini Jack karakterini gayet temiz ve yeterli bir şekilde canlandıran Jesse Plemons ve aynı şekilde genç kadın karakterini canlandıran Jessie Buckley’ nin performansları sayesinde bizlere gösteriyor. Ayrıca sahnedeki kendinden geçme durumu ve karakterlerin arasındaki ilişkiyi göstermek adına kullanılan Medium Close Up Shot ve Backlight gibi tekniklerin kullanımı sayesinde bu sahnenin filmin bir çok sahnesinde olduğu gibi teknik ve hikayesel anlamda filmin her amacına hizmet etmesine katkı sağlamayı fazlasıyla başarıyor.

Seyahat

Bu sahnede ailesinin evine yolculuk yapan Jack ve kız arkadaşını görüyoruz. (Jack’in ailesiyle tanışmak için yola çıkıyorlar.)  Punch-Drunk Love filminde Barry karakterinin hatalı bir reklamdan dolayı puding kaplarından uçuş puanları toplamaya çalışmasından daha farklı bir ‘başka bir diyar’ görüşü söz konusu. (Hettich,2018 :54-55) Jack ve Barry karakterinin aksine bu durumu tamamen kendi zihninde yaşıyor. Bu sahnede kız arkadaşının kullandığı replik/film adı ‘’I’m thinking of ending things’’ ve kullanılan  Medium Shot Çekim tekniği ile beraber yönetmen Charlie Kaufman bizi melankolik komedi türünün derin sularında diğer yapımların aksine daha farklı bir şekilde gezdiriyor.       

Hastalık ve Ölüm

 

Bu sahnede yaşlanmış ve hastalanmış olan annesiyle ilgilenen Jack karakterini ve yazması gereken bir makale olduğunu hatırlatmak için onların yanına gelen kız arkadaş karakterini görüyoruz. Adaptation filminde John Laroche karakterinin annesinin ve amcasının vefatından sonra yaşadığı ruhsal çöküntüden oldukça farklı bir durum söz konusu. (Hettich 2018 : 50 – 80)

Yönetmen Charlie Kaufmann Adaptation filminin aksine ‘’hastalık ve ölüm ’’ temasını Jack ve kız arkadaşının özenle yazılmış diyalogları ve kullanılan Master Shot çekim tekniği sayesinde çok güzel bir şekilde yapıbozuma uğratıyor ve ‘’kendi kendine işkence ederek yaşanmaz kendinle her anlamda barışık olmalısın’’ önermesini bizlere çok güzel bir şekilde vurgulamayı başarıyor. (Hettich,2018:53) (aktaran schoppenhauer 2020:27)

Filmde işlenen melankolik komedi öğeleri ve filmin pozitif yönleri genel olarak bu şekildeydi. Şimdi dilerseniz filmin negatif yönlerini de çok kısaca işleyelim.

Filmin Negatif Yönleri

İncelemenin 2.kısmına önemli bir noktayı açıklığa kavuşturarak başlamak istiyorum. I’m Thinking Of Endings her ne kadar Charlie Kaufman’ın Being John Malkovich ve Adaptation filmleri kadar özgün ve kaliteli olmasa da ben filmin bizlere sunduğu ‘’kendi kendine işkence ederek yaşanmaz kendinle her anlamda barışık olmalısın’’ (aktaran Schopenhauer 2020 : 27) önerisini bizlere güzel ve net bir şekilde yansıttığı için filmi beğendim. Fakat filmi aşağıya çektiğini düşündüğüm önemli bir durum var, bu duruma hem sizi daha fazla sıkmamak hem de eleştirimi sonlandırabilmek adına çok kısaca değineceğim. Filmdeki ahır sahnesi karakterlerin bakış açılarını ve Jack’in zihninde yaşadığı sıkıntıları anlamamıza kolaylık sağlıyor olsa da, kullanılan diyalogların ve sahnenin genel aksiyonunun durağan olmasından dolayı sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Fakat film bizlere sunduğu ufuk açıcı önerme ve kaliteli hikayesiyle beraber bütün açıklarını kapatmayı başarıyor. Bu nedenle izlemeye değer.              

Puanım:10/7.0

                                   

Close